Şişme Bot, Fiber Tekne ve Takma Motorlar

  |  Yorum yok

zodyak-2

Dediğim gibi artık biraz daha kullanıcı dostu tanıtımlar ve alınabilir çerçevedeki teknelere de yer vereceğim kendime ayırlan bu kategoride. Geçen hafta kendi hikayemi anlatmıştım. Bu hafta da size ulaşılabilir bir vadede alınabilecek bot ve motor seçenekleri sunacağım.

Bu hafta, birim fiyatı yaklaşık 1.000 ila 5.000 TL arasında değişen modellerini bulabileceğiniz şişme botlara, polyester teknelere ve devamında da yine aynı fiyat aralığında olan motorları incelemek istedim. Böylece çokça şikayet edilen alınabilirlik noktasında da bir ilerleme kaydetmiş olacağımı varsayıyorum.

zodyak

ŞİŞME BOTLAR

Türkiye’de daha çok Zodyak Bot olarak da anılırlar. Bu da Fransız Zodiac marka botla alakalıdır. 4 çeşit şişme bot tipi bulunmaktadır ve bunlar taban materyalleri ile sınıflandırılmıştır:

  1. Alüminyum Tabanlı Şişme Bot
  2. Ahşap Tabanlı Şişme Bot
  3. Izgara Tabanlı Şişme Bot
  4. Şişme Tabanlı Şişme Bot

Bunlardan alüminyum tabanlı olan ahşap ve ızgara tabanlıya göre daha dayanıklıdır. Haliyle daha uzun ömürlüdür. Şişme tabanlı botlar genelde yelkenli türü teknelerde yardımcı bot olduğundan onu değerlendirme dışı bırakmak yerinde olacaktır. Bilmeniz gereken önemli noktalar şişme tabanlı botlarda aksesuar olmadığı ve genellikle acil durumlarda ya da kıyı iletişiminde kullanıldığıdır.

Şişme botların yazının devamında değineceğim polyester teknelere göre en büyük avantajı taşıma kolaylığıdır. -Dönüşlerde tam da düşündüğünüz gibi olamayabiliyor!-

Peki şişme bot seçiminde bilmemiz/sormamız gerekenler nelerdir?

  • Kullanıcı Sayısı: Botun uzunluğu ve kapasitesi buna göre seçilecektir.
  • Kullanım Süresi: Botunuzu kullanacak çok zamanınız yoksa çok pahalı bir tercihte de bulunmanıza gerek yoktur.
  • Kullanım Yeri: Şayet kıyıda çekebileceğiniz yer sorunu yoksa bir tekne daha fonksiyonlu olacaktır.
  • Kullanım Şekli: Yapacağınız aktiviteye göre bot özellikleri/gereklilikleri artacak-azalacaktır. (ör: balık tutma, gezme, vb.)
  • Renk: Koyu renkli botlar ışığı fazla çekecektir ve bu sorunlara yol açacaktır.
  • Bot Kumaşı: Plastik varyasyonlu ve hypalon olmak üzere iki tür bulunmaktadır. Hypalon daha dayanıklı, uzun ömürlü ve dolayısıyla da daha pahalıdır. Burada kumaş kalınlılığı (denye) ve kat sayısı da ön plana çıkmaktadır.

polyester

POLYESTER-FİBER TEKNELER

Şişme botlara göre taşınması ve saklanması daha zor dursa da avantajları da vardır. Bunlar botta ekleyemeyeceğiniz birtakım özellikler olabilir.

Kullanıcı sayısının teknenin uzunluğunu, onun da teknenin ağırlığını, onun da hızlanma parametrelerini etkilediği bilmeniz lazım. Fiber, Polyester’e göre daha sağlam ve hafiftir. Hafiflik dalgalar söz konusu olunca bir dezavantaja dönüşebilir. Tam da bu noktada tekneyi kullanacağınız alan ön plana çıkar. Deniz mi göl mü? göller denizlere göre daha sakindir ve çoğunlukla tatlı sulardan oluşur. Tuzlu su bakım masraflarını çoğaltacaktır.

Görselde de göreceğiniz üzere burada maliyet ekstralarda ve tasarımda toplanır. Bunlar kullanım amacınıza göre  belirlenir. Dilerseniz bir atölyede kendi tasarımınızı (uygulanabilir ölçekte bir tasarım) yaptırmanız da mümkündür.

mercury-4-zamanliDIŞTAN TAKMA MOTORLAR

Dıştan takma motorlarda bot/teknenize uygun farklı türde çeşitler bulunur. Bot ve teknede marka tercih etmemiş dahi olsanız motorlar için aynı şey geçerli değildir. Burada kulak doygunluğunuz olan modelleri (Yamaha, Suzuki, vb.) seçmenizde fayda var.

Dört zamanlı veya iki zamanlı motorlar başta belirlediğimiz fiayat aralığında iş görücektir. Deniz motorları HP (Horse Power: Beygir Gücü) olarak güçlere ayrılır. 4-10 HP’lik bir motor kısa turlara, balık avcılıklarına çıkmak için yeterli olacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da elektrik bir motor da olabiliyor olacağınızdır. Bu konuda yorum yapmadan sadece benzinli bir motorun daha başarılı olduğunu söylemekle yetineceğim.

happywheels

Bir Haftalık Haber karakteridir. Bazı yoğun yazarlarımızın yazıları bu karakterle ilişkiliendirilmiştir. Zaman içerisinde bu yazarlar kendi kategorilerine sahip çıkacak ve Joe Down sizlere veda edecektir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Cevapla

Kapat

Parolanız size e-posta olarak gönderilecektir.

Lütfen kullanıcı adı veya e-postanızı giriniz.
Yeni parolanız e-postanıza gönderilecektir.