Navigasyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  |  Yorum yok

navigasyon-1

Navigasyon cihazları hayatımızı kolaylaştıran en önemli teknolojilerden biri. Söz konusu teknoloji olunca diğer ülkelerden arta kalır yanımız da yok. Kendi üretimimiz olmasa bile, bu teknolojileri hayatımıza anında monte etmekte sorun yaşamıyoruz. Bu hafta tüketicinin “En iyi navigasyon cihazı hangisi?” diyerek kolayca işin içinden sıyrıldığı soruya derinlemesine bir cevap arayacağız.

Tüm bu sorulara geçmeden navigasyon cihazlarının “çalışma prensibi”ne de değinelim. Bu cihazlar bir GPS (Global Positioning System), yani “Küresel Konumlama Sistemi” ile çalışır. İnternet, Edge, 3G ya da 4G bağlantılarına ihtiyaç duymayan bir alıcı ve işleyicidir. Verileri alma işlemini uydular aracılığıyla yapar: Uyduların yaydığı radyo sinyallerini alır ve bunları yazılımı sayesinde işleyerek dünyadaki konumunuzu saptar. Ek yazılımlarıyla da bize gitmek istediğimiz noktalara en kısa, en ekonomik ve de yoğunluğun en az olduğu yollardan gitmemize yardımcı olur.navigasyon-iphone

Navigasyonun  önemi, onların akıllı telefonlarımıza da girmesini sağlamıştır. Ne var ki ister telefon, ister tablet olsun; bunlar araçta kullanılabilecek navigasyon cihazları arasında değillerdir. Bunlar uyduya bağlanmak için bir internet bağlantısına ihtiyaç duymasalar bile, haritaları yüklemek için bu bağlantıya ihtiyaç duyarlar. Ek uygulamalarla yüklü haritaları kullanmak isteseniz bile performansla alakalı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu da bu tip cihazları, araçsız ve zaman sıkınıtınızın olmadığı zamanlarda kullanabileceğiniz anlamına gelir.

navigasyon-3

Problemler ve dolayısıyla şikayetleri de ekleyerek hazırladığımız sorular da ise “Navigasyon Cihazı alırken nelere dikkat etmeliyiz?” sorusunun tam karşılığını alacaksınız. Ek özellikleri haricinde, aşağıdaki sorular alacağınız cihaz için “olmazsa olmaz”lardır:

1. Uydu bağlantı ve işlemci hızı yeterli mi?
Trafikteki hızınız ne olursa olsun, cihaz hızlı bir bağlantıya sahip olmalı; dahası bunu da hızlı bir şekilde işleyip, size iletilebilmelidir.

navigasyon-42. Sesli destek var mı?
Günümüzde neredeyse “sesli yol tarifi desteği” olmayan cihaz kalmadı. Uzmanlar sürücünün sürekli şekilde navigasyon ekranına bakmaması gerektiği konusunda hemfikir. Yolu tarif eden, anlaşılabilir, kendi dilinizde ve yeterli ses yüksekliğine ulaşabilen bir cihaza sahip olmak bu noktada çok önemlidir.

3. Harita güncelleme desteği var mı? Varsa ücreti ne kadar?
Yolların kapanması, yeni yollar açılması ya da eklenmemiş yolların haritalara dahil edilmesi; kısaca harita güncellemeleri bu cihazlar için olmazsa olmazlardandır. Harita güncellemesi olmayan bir cihazı kesinlikle almayın ve kullanmayın!
En fazla 6 ay içinde güncellemelerin gerçekleştiği ülkemizde, güncelleme ücreti önemlidir. 200 Tl’yi bulan güncellemeleri, ücretsiz olarak sağlayan firmalar da mevcuttur. Bu noktada yazılımda işbiriliğine gidilmiş harita sağlayıcı firmalardan, ücretsiz güncelleme desteği verenleri seçmenizde büyük fayda olacaktır.

4. Kulaklık girişi, Bluetooth ya da FM Transmitter desteği var mı?
Aracınızda yalnız olmayabilirsiniz ve her defasında konuşkan arkadaşlarınızı uyarmaktan bıkabilirsiniz. Bu durumda sorudaki 3 özellikten en az birine ihtiyacınız olacaktır. Kişisel tercihinize göre bunları seçebilirsiniz.
Kulaklık girişi önemlidir ve diğerlerine göre daha az maliyetlidir. Şayet navigasyon cihazınızda bluetooth desteği varsa, bunu Bluetoothlu bir kulaklıkla da yapabilirsiniz.
Bir diğer seçeneğiniz ise aracınızın ses sistemi ile Bluetooth bağlantısı kurmaktır. Şayet aracınızın ses sisteminde bluetooth donanımı mevcutsa, müzik açık olsa dahi navigasyon yönlendirmelerinde, müziğin kesilmesi ile navigasyon uyarılarını rahatça duyabilirsiniz.
FM Transmitter ise kısaca bir radyo vericisi donanımıdır. Navigasyon cihazınızda FM Transmitter donanımı varsa; navigasyon cihazınız üzerinden bir radyo kanalı seçip, daha sonra aynı kanalı aracınızda da ayarladığınızda, müziğin kesilmesi ile navigasyon uyarılarını duyabilirsiniz. Fakat bu konuda şikayetler olduğunu da belirtelim. Cihazın radyo vericisi güçsüz ise, mevcut radyo kanalındaki sesle bir karışıklık olabiliyor. Dahası, navigasyon uyarıları için hep aynı kanalı dinlemek zorunda kalıyorsunuz.

5. Ekran değerleri yeterli mi?
Uzmanlar seyir esnasında ekrana bakılmaması gerektiğinin altını çizse de ekrana bakılması gerektiği durumlar yok değil. Bu anlamda ekranın birçok değeri ön plana çıkıyor.
5 inç’ten büyük bir cihaz sürüş güvenliğinizi tehlikeye atacaktır! Bu anlamda piyasada 3 ila 5 inç arasında değişen ekran boyutlarına sahip cihazlar arasından bir seçim yapmanız daha doğru olacaktır.
Güneş ışıklarında görülebilir olması için ekran camında ya da kontrast değerlerinde bir iyileştirme yapılmış mı?” sorusu ise dikkatinizin dağılmaması için şüphesiz çok önemlidir. Buna “Ekran çözünürlüğü yeterli mi?” ve görüntülerin yenilenme hızını belirleyen “Ekran kartı hızı yeterli mi?” soruları eşlik eder.

navigasyon-garmin

Navigasyon için olmazsa olmazların yanında kullanıcı deneyimini yükselten bazı önemli özellikler de vardır. Bunlar kimi zaman ek cihazlara olan bağlılığınızın önüne geçerken, kimi zaman da farklı kullanım şekillerinde size yardımcı olacak özelliklerdir. Hatta bunlardan bazıları hayatınızı kurtarmaya yardımcı da olur.

Navigasyon cihazları kullanım yerine göre farklılık gösterecektir. Bunlar uçak navigasyonu, deniz navigasyonu, araç navigasyonu, yük taşıyıcı araç navigasyonu, açık araç navigasyonu ve doğa sporları navigasyonu olarak ayrılmaktadır. Bunların hepsine hitap edebilecek navigasyon cihazları olduğu gibi, biri ya da birkaçına yönelik cihazlar da mevcuttur.

Bunlardan birkaçını birden kullanacağınız bir navigasyon için önemli sorular şunlar olacaktır:

 • Karayolu dışı konum belirleme mevcut mu?navigasyon-5
 • Karayolu dışı yollar haritalandırılmış mı?
 • Su ve toz geçiriyor mu?
 • Ağırlığı ve ölçüleri kullanacağız yere göre uygun mu?
 • Düşmeye, yüksek titreşime ve darbeye dayanıklı mı?
 • Sıcaklık ve soğukluğa elverişli mi?
 • Tehlike bildirme özelliği (vahşi yaşam alanı, tehlikeli bölge, çığ tehlikesi, uçurum, vb.) entegre edilmiş mi?
 • Yardım çağrısı özelliği (bağlı bulunan ülkenin acil müdahale ekibine sinyal gönderme) entegre edilmiş mi?
 • En yakın sağlık kuruluşu ve yerleşim birimi gösterimi entegre edilmiş mi?
 • Harita (sadece yol güzargahı), Uydu (kuşbakışı birebir görüntü) ve Hibrid (kuşbakışı birebir görüntü üzerinde yol güzergahları gösterimi) özellikleri entegre edilmiş mi?
 • Birimler (inç, metre, mil, deniz mili vb.) çeşitlendirilmiş mi?
 • Termometre (sıcaklık-soğukluk bilgilendiricisi) entegre edilmiş mi?
 • navigasyon-denizSu altı derinlik bilgisi veya yakın mesafe sonar modülü entegre edilmiş mi?
 • Kara üstü (dağ, ova, akarsu vb.) yokuş, iniş ve düzlük bilgileri ile gerçek mesafe hesaplamaları dahil edilmiş mi?
 • Gündoğumu ve günbatımı bilgilendirmeleri dahil edilmiş mi?
 • Hatırlatıcı ilk yardım bilgileri dahil edilmiş mi?
 • Pili değiştirilebilir mi?
 • Solar güneş paneli (Pil bitimi veya pil arızası gibi durumlarda çok büyük önem kazanmaktadır!) mevcut mu?
 • Yabancı ülke harita ve dil destekleri mevcut mu?
 • Yabancı ülke, devlet özel bölgeleri, kara-su-hava sınırları bilgileri mevcut mu?
 • El feneri mahiyetinde bir ışıklandırma  özelliği (Özellikle acil durumlarda görünebilirliği olan kırmızı ışık çok önemlidir!) var mı?
 • İçilebilir su kaynakları, ateş yakabilme, kamp yapabilme vb. bilgilendirmeler entegre edilmiş mi?
 • Yeterli/arttırılabilir hafızaya sahip mi?

navigasyon-6

İşlemlerinizi hızlandıracak ve büyük kolaylık sağlayacak birtakım yazılımsal ve donanımsal çözümler de vardır. Bunlar:

 • Adres Kayıdı: Bazı önemli adresleri kaydetmek zamandan kazanmanızı sağlayacaktır. Olası unutkanlıklarınıza da çözüm olacaktır.
 • Adres Tanıyabilme/Hızlı Arama: Bu özellikle siz adres yazmaya başladığınızda, temel adres listesinden aramanıza en yakın mesafedeki adresi aramanıza en uygun şekilde ekranda belirtir ve hızlıca seçmenize olanak tanır.
 • İleri Türkçe: Heceleme kayıtlarla oluşan ses bildirimlerinde diksiyonu daha iyi olan yazılımlar vardır. Ayrıca bu, Türkçe kelimeleri hızlı tanıma özelliği sayesinde yanlış yazdığınız bir adresin doğrusunu önerebilir ya da adresi yazmaya başladığınız anda size adresin tamamını önerebilir.
 • Yol Önerisi: Cihazlar gideceğiniz nokta için birden fazla yol seçeneği sunabilir. Bazı cihazlar da buna ek olarak trafiği yoğun olan, yol çalışması olan, kaza olan yolları size ayrıca belirtir. Tabi yanlış yola girmeniz durumunda cihaz yeni bir yol önerisini hemen uyarlar.
 • Ekonomi Önerisi: Bazı cihazlarda paralı ve parasız yol seçenekleri de mevcuttur. Hatta aracınızın ortalama yakıt giderini belirtmişseniz size yolculuğunuzun toplam maliyetini de hesaplayacaktır.
 • Hız Denetimi: Bulunan yoldaki asgari ve azami hız sınırları bildirimi, trafik kuralları ve dolayısıyla olası hatalar/cezalar için önemlidir.
 • Ek Donanımlar: Bazı cihazlar donanımsal eklentilere sahiptir ve bunlar birden fazla cihaz kullanma gerekliliğinizi azaltır. Bunlardan öne çıkanlar: Radyo, Televizyon, Görüntülü/Sesli Park Sensörü, Müzik Çalar, USB Depolama, USB Oynatma, Video Oynatma, Bluetooth Bağlantısı, Telefon-Araç Ses Sistemi Multi Bağlantısı, Dijital Termometre (Bulunulan ve gidilecek noktadaki hava durumu), FM Transmitter (Radyo Vericisi), SDC/MMC girişi (SD Kart/Multi Medya Kart girişi, hafıza yükseltmelerinde önemlidir!)
 • İnternet Bağlantısı: Bazı cihazların internet bağlantısı vardır ve internetle ilgili işlemler yapmanıza olanak tanır. Bunun için Edge ya da 3G bağlantısına ihtiyaç duyar. Bunları bir iletişim operatöründen “data hattı” olarak ayrıca temin etmeniz gerekir.
 • Ek Uygulamalar: Bazı cihazlar kendi yazılımları için çeşitli uygulamaları yüklenebilir kılar. Bazı cihazlar da akıllı telefon ve tabletlerinizin yazılımlarına sahip olabilir. Örneğin, Android İşletim Sistemi. Bu tip cihazlara bağlı bulundukları uygulama mağazasından istenilen uygulama indirilebilir.

navigasyon-7

B SINIFI ARAÇLAR İÇİN NAVİGASYON ÖNERİLERİ

EN EKONOMİK: Navking ROUTE 66

navigasyon-navkingWindows Mobile CE 5.0 işletim sistemi, 2 saat pil ömrü ve UNav Samsung 266 Mhz işlemciye sahip cihaz 3,5 inçlik dokunmatik bir ekrana sahip. USB girişi bulunan navigasyonda, USB kablosu,  araç şarj cihazı, araç cam tutacağı, kurulum cd’si de bulunmaktadır. 2 sene garantili üründe harita güncellemeri ücretsizdir.

Bunlara ek olarak adres ve telefon numaraları dahil 561.000 (POI) otel, hastane,benzin istasyonu vb. nokta cihazda kayıtlıdır. Sesli yol tarifi, adres kayıdı, hızlı arama özelliği, arama geçmişi, yol önerisi, Türkçe ve yabancı diller, konum bilgisi, ücretli yabancı haritalar ve hava durumu bilgileri özellikleri arasındadır.

Cihazın KDV dahil satış fiyatı 80 TL civarlarında seyretmektedir.

EN GELİŞMİŞ: PIONEER AVIC-F40BT

navigasyon-pioneer-avic-f40bt-1

Navgate işletim sistemi, bluetooth bağlantısına sahip, Apple iOS ve Android işletim sistemleri ile direkt bağlatılı cihaz, 7 inçlik tam dokunmatik bir ekrana sahip. Ekran gösterim, menü ve özellik ayarları değiştirilebilir. Taşınabilir olmayan cihaz araca monte edilmekte ve güvenlik için cihazın bir parçası çıkarılabilmektedir. 2 sene garantili üründe harita güncellemeri ve ek uygulamalar indirilebilir. 2 ve 3 boyutlu görüntüleme seçeneği de mevcuttur.

Bunlara ek olarak adres ve telefon numaraları dahil 6.9 milyon (POI) otel, hastane,benzin istasyonu vb. nokta cihazda kayıtlıdır.Tüm medya ortamlarını, DVD ve MP3 CD‘lerini, ayrıca diğer akıllı cihazlarınızdaki müzik, fotoğraf ve videoları oynatabilmenize olanak tanıyan cihaz aynı zamanda diğer akıllı cihazlarınızdaki uygulamaları da burada açmanıza olanak tanıyor. Ayrıca akıllı telefonunuz ile internet bağlantısını paylaşabilir; hatta telefon konuşmalarınızı da cihaz üzerinden/araç ses sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

Bunlara ek olarak akıllı telefonunuzdaki adres ve rehber bilgilerini direkt olarak bu cihaza yansıtabilirsiniz. Sesli yol tarifi, sesli arama (eller serbest arama), adres kayıdı, hızlı arama özelliği, arama geçmişi, yol önerisi, Türkçe dahil 18 yabancı dil, 44 Avrupa ülkesi haritası, ekonomi önerisi, trafik yoğunluk önerisi, konum bilgisi, hava durumu bilgisi, harita güncellemeleri, ek uygulama indirebilme ve akıllı cihaz uygulamalarını işleyebilme özellikleri bulunmaktadır. Öne çıkan bir diğer özelliği ise telefonunuzdaki Facebook, Twitter gibi uygulamalardaki değişiklikleri sesli olarak okuyabilmesidir.

[twocol_one]navigasyon-pioneer-avic-f40bt-2[/twocol_one]

[twocol_one_last]navigasyon-pioneer-avic-f40bt-3[/twocol_one_last]

Radyo, harici mikrofon, bağlantı gerektiren cihazlar için kablo girişi ve kablo (iPod için CA-IW.51V kablosu gibi), AV-AUX-USB-RCA-SD Kart(maks. 32GB) Giriş/Çıkışları, Park Asistanı (Arka Kamera Girişi, opsiyonel olarak), Ön-Arka Subwoofer (Opsiyonel), 4 Adet Amplifikatör (Mosfet 50W), Ses Düzenleyici Birim ve Filtreleri, Güç Arabirimleri donanımları arasındadır.

Başlı başına yeni bir araç ses sistemi de olabilecek cihazın KDV dahil satış fiyatı 5.120 TL civarlarında seyretmekte birlikte 3.475 TL‘ye varan kampanyalı fiyatlarını bulmak da mümkündür.

B SINIFI ARAÇLAR İÇİN NAVİGASYON ŞİKAYETLERİ

*Şikayet konu başlıkları sikayetvar.com üzerindeki kullanıcı değerlendirmeleri üzerinden derlenmiştir.

PIRANHA: En çok şikayet edilen (bu en çok onun tercih edildiğini de gösterebilir) marka. Teknik servis hizmetinin hızı, bilgilendirmesi ve iletişimi yönünde birçok şikayet vardır. Garanti kapsamındaki ürünleri için de ücret talep ettikleri iddia edilmiştir.

NAVKING: Harita güncelleme servisinden, yeterli  güncelleme olmaması sebebiyle şikayet edilmiş. Kolay arızalandığı da şikayetler arasındadır.

GOLDMASTER: Bazı cihazlarında çözülemeyen bir kapanma problemi olduğu şikayeti vardır.

SAMSUNG: Harita güncelleme servisinden, yeterli  güncelleme olmaması sebebiyle şikayet edilmiş.

TOMTOM: Harita güncelleme servisinden, yeterli  güncelleme olmaması sebebiyle ve güncelleme ücretinden şikayet edilmiş. Yanlış yönlendirmelerde bulunulduğu/yanlış yol tarifi verildiği de şikayetler arasındadır.

SUNNY: Harita güncelleme ücretinden şikayet edilmiş.

NEXT: Yanlış yönlendirmelerde bulunulduğu/yanlış yol tarifi verildiğinden şikayetler edilmiş. Uydu bağlantısında problem yaşadığı da gelen diğer şikayetler arasındadır.

NAVITECH: Bazı cihazlarının sadece araç içinde şarj edilebildiği şikayeti gelmiştir.

TELEFUNKEN: Bazı cihazlarında çözülemeyen bir arıza problemi olduğu şikayeti vardır.

happywheels

1988, İstanbul doğumlu. Saint-Benoît Fr. Lisesi mezunu. Montpellier 1 Üni. Eko. Lisansı'na devam ediyor. Yazar-çizer. Mimariyle ilgilenir. Doğasever. Barselona şehrine hayranlık duyar. Ayrıca Haftalık'ın kurucu ortağı ve yöneticisidir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız Giriş

Cevapla